Jdi na obsah Jdi na menu
 

O plzeňském pivu

4. 9. 2015

Každej určitě ví, že se v Plzni vaří jedno z nejlepších piv na světě. Vaří se tu už od založení města. Ale tenkrát nebylo tak dobrý a někdy si dokonce lidé stěžovali, že je příliš hořký. A taky tehdy bylo úplně běžným pitím. Pily ho dokonce i děti. Ty ovšem nemusely chodit do školy, takže nikdo si s tím, že po pití se hloupne hlavu nedělal :-D

Tenkrát mohl pivo vařit každý měšťan a tak bylo za hradbami plno pivovarů a sladoven. Za hradbami proto, že v nich mohl vzniknout požár. Byly to malé domky, kde se na pánvích vařilo zlatavé pivo.  No a dokonce se tady  u města pěstoval i chmel. Hlavně na Roudné a pod Lochotínem.

100_1317.jpg

Když se pivo uvařilo, tak ten, kdo chtěl pivo prodávat pověsil na svůj dům otep slámy a nebo zelenou borovicovou větev a mohl čepovat žíznivým sousedům, kteří se usadili v mázhauzu ( což byla taková velká vstupní síň ).

100_1381.jpg

Na vaření a  prodávání piva dalo dost vydělat, proto měšťané jeho vaření všelijak odbývali, aby vydělali ještě víc. Nakonec bylo tolik stížností na kvalitu piva, že nad ní začali pečlivě bdít radní města. Každá várka se musela podrobit důkladné zkoušce. Když pivo vykvasilo a mělo se stáčet, tak se sešli v radničním sklepě. Tam byla přinesena zvláštní lavice a na tu se vylil korbel piva. Když se pivo na lavici pěkně rozlilo a ustálilo, tak si na ni sedli všichni konšelé ve speciálních kožených kalhotách. A už se jen čekalo, až se v přesýpacích hodinách přesype písek. To trvalo asi hodinu. Jistě se mezitím i pár žejdlíků vypilo :-)  Pak všichni vstali. Když se za tu dobu přilepili spodkama k lavici, bylo pivo uznáno za dobré a mohlo se prodávat ve městě. Ale pokud mohli bez potíží vstát, bylo pivo špatné a prodávat se nesmělo. Tedy ve městě. Podle tehdejšího všeobecného názoru mohlo být prodáno podruhům žijícím za hradbami a do vesnic. Pro ty prý je i takový pivo dobrý. Pěkná hloupost co? Ještěže tohle už neplatí. To by se chlapům ve venkovské hospůdce nelíbilo :-)

plzen-0ad.jpg

Po založení měšťanského pivovaru v roce 1842 si myslím, že už taková zkouška nebyla nutná. První várka piva uvařeného 5. října 1842 a naraženého 11. listopadu sice nedopadla tak úplně podle očekávání, ale sklidila obrovský úspěch. Pivo se stalo proslaveným po celém světě a člověka jistě udiví, že ho dneska vlastní Jihoafričani a Američani :-(

 

Náhledy fotografií ze složky Plzeň