Jdi na obsah Jdi na menu
 

Hlásný na kostelní věži

22. 10. 2015

Když se podíváte na Plzeň z jakékoliv strany, tak vždy uvidíte, jak se nad ní zvedá štíhlá věž kostela Svatého Bartoloměje. Aby taky ne, když má bez pár centimetrů 103 metrů :-) A jako všude jinde se i tady z ochozu kostela vyvolávalo. Hlásný bydlel na věži a pravidelně každou hodinu vyvolával a vytruboval na všechny čtyři strany.

dscn2579.jpg

Kdysi se do do Plzně přistěhovala pražská kapitula a její kanovníci bydleli v arciděkanství, které je i dnes hned proti vchodu do kostela. Bydlel tam i jeden starý  a nemocný kanovník, který se zlobil na hlásného, že ho svým řvaním budí ze spaní.

wp_20151204_013.jpg

Jednoho dne kanovník zemřel a pochovali ho v kostelní kryptě. Hned po pohřbu, když začal hlásný hlasitě vytrubovat a vyvolávat, dostal takovou ohromnou facku, že vzal druhou  o futro a upadl. Když se trochu sebral, začal se rozhlížet okolo, kdo ho praštil, ale nikde nikdo. Jenže takhle fackovanej byl pak každou noc, když plnil své povinnosti. Když si pak u piva postěžoval kamarádům, tak ti se shodli, že to určitě bude duch mrtvého kanovníka. A také ho rovnou varovali, aby ho nepokoušel. On si ale nedal říct, furiantsky prohlásil, že mu nějakej bubák může bejt ukradenej a přes všechna varování se vydal do věže. Znovu vyřvával a vytruboval na všechny strany a nejvíc na tu západní stranu, směrem k arciděkanství.

dscn2582.jpg

Ale to bylo naposledy, co ho kdo viděl a slyšel. Druhého dne ho našli mrtvého právě na tom západním ochozu. A od té doby měli v Plzni takovou zvláštnost, že už se jednou pro vždy volalo a vytrubovalo z věže jen na tři strany.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Plzeň