Jdi na obsah Jdi na menu
 

Současná Plzeň

2. 1. 2016

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice a druhým největším městem v Čechách. Leží na soutoku řek Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava. Po staletí je díky výhodné poloze mezi Prahou a zemskými hranicemi přirozeným průmyslovým, kulturním i obchodním centrem západních Čech.

Plzeň je nyní rovněž metropolí Plzeňského kraje. Rozkládá se na sto třiceti osmi kilometrech čtverečních v nadmořské výšce 293–452 m m. Žije v ní přes 175 tisíc obyvatel, započítají-li se příměstské oblasti, číslo překročí dvě stě dvacet pět tisíc lidí.

dscn2608.jpg

V minulosti byl rozvoj města výrazně spojen s německou i židovskou komunitou. Historické jádro Plzně bylo v roce 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi cenné památky patří zejména gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, arciděkanství, františkánský klášter, židovská synagoga nebo Měšťanská beseda vyzdobena podle návrhu Mikoláše Alše.

Plzeň se od 19. století stala vedle obchodního a správního také průmyslovým srdcem západních Čech. V té době v ní byly založeny dodnes známé průmyslové giganty - strojírenský komplex Škoda a Plzeňský Prazdroj.

Po staletí opouštěly oblast výrobky se značkou Pilsen. K nejznámějším patří dodnes kvalitní pivo. Beze sporu nejznámější plzeňský výrobek je pivo. Vařívalo se tady už od založení města, první zmínka o něm je z počátku 14. století. Historickým mezníkem, který změnil celou pivní historii, se stal rok 1838, když muselo být vylito před radnicí 36 hektolitrů nekvalitního piva. Vážené měšťany událost natolik pobouřila, že se rozhodli společně vybudovat nový moderní pivovar.

První várku v něm uvařil sládek Josef Groll 5. října 1842. Šlo o spodně kvašený světlý ležák, který se stal pravzorem všem ostatním světlým pivům. Kvalitu plzeňského od roku 1898 chrání ochranná známka "Pilsner Urquell". Nyní plzeňskou pivní slávu šíří do světa především výrobky Prazdroj a Gambrinus.

Dnešní holding Škoda je jedním z největších podniků těžkého strojírenství v Česku. Vyrábí mimo jiné energetická zařízení, elektrické lokomotivy nebo trolejbusy, zařízení pro metalurgii, těžké obráběcí stroje. U široké veřejnosti je značka známá například díky dopravním prostředkům, tramvaje jezdí rovněž v Praze.

Po sametové revoluci přibyl projekt průmyslové zóny Borská pole. Jeho rozvoji pomohla mimo jiné výstavba dálnice D5, která v 90. letech spojila Prahu s bývalým Západním Německem. Je mimořádným projektem v rámci celé Čerské republiky.

Plzeňský průmysl zastupují i další tradiční odvětví. Bohatá ložiska nemetalických surovin nedaleko města umožnila rychlý rozvoj sklářského a keramického průmyslu, zaměřeného především na stavební keramiku.

Úsilí o zkvalitnění úrovně vzdělání vyvrcholilo v roce 1991 založením Západočeské univerzity. Neobyčejně široká je také síť středních odborných škol, gymnázií a škol uměleckých. K nejhodnotnějším tradicím plzeňského kulturního prostředí patří činnost Divadla J.K.Tyla. Plzeň je dějištěm kulturních akcí a festivalů jako jsou Smetanovské dny, festival Divadlo, Soukupova Plzeň nebo mezinárodní big-bandový festival.

dscn4137.jpg

Dříve ryze průmyslové město získává nyní na kráse rekonstrukcemi historických budov a tak se jeho historické jádro stává stále více zajímavější pro turisty nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Vlastně i proto se stalo Evropským hlavním městem kultury pro rok 2015.

 

Náhledy fotografií ze složky Plzeň